Horečka- kdy jít k lékaři
Tohle téma jsem si záměrně nechala na samostatný článek, aby informace nezapadly na konci toho předchozího.
Zvýšená teplota a horečka se v dětském věku objevuje poměrně často, je to jeden z nejčastějších příznaků infekce, doprovází růst zubů a objevuje se také jako reakce na očkování. Takže se s ní potká opravdu každý rodič. Určitě není na místě panika při první naměřené teplotě, naopak. Vždy je potřeba zachovat chladnou hlavu, zhodnotit situaci a pokud dítě nemá současně nějaké varovné příznaky nebo se nejedná o novorozence či malého kojence, s návštěvou lékaře můžeme vyčkat.
KDY S DÍTĚTEM K LÉKAŘI?
- novorozenci a malí kojenci– pokud naměříte novorozenci (tj. první cca měsíc života) zvýšenou teplotu, doporučuji zhodnotit, jestli nemůže být přehřátý. Pokud ani po rozbalení dítěte nedojde k poklesu, je na místě kontaktovat lékaře! Při horečce nad 38 °C u novorozence se dostavíme k lékaři ihned. Stejně tak jsme obezřetní, pokud má teplotu nad 38°C malý kojenec v prvních 3 měsících věku, i tehdy je na místě nechat dítě zkontrolovat lékařem. Důvodem je nezralost jejich imunitního systému. Ve věkové skupině od 3 do 6 měsíců se doporučuje navštívit lékaře při trvající horečce vyšší než 39°C.
- dítě má jiné závažné potíže– déletrvající zvracení s narůstající frekvencí, profuzní průjem. U obou těchto stavů je těžké zajistit dostatečný příjem tekutin, takže hrozí rozvoj dehydratace. Naopak pokud se při teplotě objeví rýma či kašel (bez současné dušnosti), můžeme vyčkat a sledovat průběh nemoci a lékaře vyhledat až při zhoršení potíží.
- horečka přetrvává třetí den
- špatně reaguje na terapii nebo překračuje 40°C
- rizikový pacient– píši spíše pro úplnost, rodiče těchto dětí jsou většinou dobře poučeni, jak jednat (může se jedna o děti v onkologické léčbě, s těžkým imunitním deficitem či jinak vážně nemocné)
KDY VOLAT RYCHLOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU?
- poruchy vědomí– dítě je výrazně spavé nebo neprobuditelné, upadá do bezvědomí a nereaguje. Ihned voláme 155.
- pokud se objeví křeče. Dítě uložíme do bezpečné polohy tak, aby se nezranilo, křečím nebráníme, nic nevkládáme do úst! Ideálně současně voláme 155.
- krvácivé projevy na kůži– stejně tak, pokud se při teplotě na kůži objeví charakteristická vyrážka- drobné zakrvácené flíčky, červené až namodralé, které se mohou šířit a splývat (podezření na invazivní meningokokové onemocnění). Současně mohou být přítomny projevy jako silná bolest hlavy, ztuhnutí šíje, zvracení nebo porucha vědomí. Opět ihned voláme 155.
Tento článek nemá rozhodně sloužit jako strašení, většina “teplot” v dětském věku probíhá bez nějakých závažných komplikací. Přesto považuji za důležité, aby se s těmito vážnějšími stavy rodiče také seznámili, protože pokud se do dané situace dostanou, budou reagovat klidněji než kdyby žádné z těchto informací neměli. Pokud máte nejistotu, jak si s horečkou poradit, doporučuji se obrátit na lékaře.
Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.
Použité zdroje:
https://telemedicina.med.muni.cz/pdm/pediatrie/index.php?pg=prezentace–periodicka-horecka
Jeden komentář
Pingback: